החוג הרב-תחומי למדעי היהדות

להיחשף למגוון, לחשוב לעומק

אודות

אז מדוע החוג הרב-תחומי במדעי היהדות?

הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן היא הגדולה והמגוונת ביותר בעולם, ובה תשע מחלקות המתמחות בתחומים השונים של מדעי היהדות: תנ"ך, תלמוד, תולדות ישראל ויהדות זמננו, לשון עברית, ספרות עברית, פילוסופיה יהודית, לימודי ארץ-ישראל וארכאולוגיה, אמנות יהודית ולימודי המזרח התיכון – כולן פתוחות לפני הלומדים בחוג הרב תחומי במדעי היהדות, השוברת את כל המחיצות בין תחומי הדעת המסורתיים ומאחדת אותם לכדי מסלול משולב ומיוחד, עשיר בתכניו וייחודי באופיו.  

החוג הרב תחומי משלב בתוכו שתי תוכניות: "שדות" ו"כּרמים". תכנית שדות מיועדת למעוניינים ללמוד בחוג הרב תחומי במדעי היהדות, כאשר שתי התכניות מקנות תואר B.A בחוג הרב-תחומי במדעי היהדות. 

כּרמים היא תכנית מצוינות לתואר ראשון רב-תחומי במדעי היהדות, הפונה לסטודנטים מצטיינים המעוניינים בלימודים מרתקים ומגוונים בתחומים שונים של מדעי היהדות; שילוב של אתגר לימודי וחוויה אינטלקטואלית וחברתית.

כּרמים, לחקר התרבות והזהות היהודית:

התכנית מבוססת על יצירת שיח פנימי פורה בין הלומדים ובין סגל ההוראה, וכן בין הלומדים עצמם. עבודה פרטנית עם מנחה אקדמי אישי, מעשירה את הלמידה הבין-תחומית והרב-תחומית. תלמידי התכנית יגיעו להבנה מעמיקה בסוגיות הנוגעות לזהות, לתודעה ולחוויה יהודית רב-תקופתית, ולקשר ההדדי שבין מערכות שונות בחיים היהודיים לזהות ולקהילה היהודית באשר הן.

תכנית כּרמים תפגיש את הלומדים בה בחוקרים מובילים מהארץ ומהעולם במנעד רחב של נושאים ותאפשר שיח ודיון על ההיבטים המחקריים והמתודולוגיים של מחקריהם.

תלמידי תכנית כּרמים ירכשו כלי חשיבה, שיח ודיון, כתיבה, הרצאה והנחיית דיון, ואלה ישמשו אותם בלימודים מתקדמים ויאפשרו להם להשתלב בכל תחום הדורש חשיבה רב-ממדית, בעלת מעוף, מרחיקת-ראות, מעמיקה ויצירתית.

מעל ומעבר:

כּרמים אינה רק תכנית לימודים; היא מבקשת ליצור קהילה חיה, תוססת ולומדת, המעודדת שיח כן והחלפת דעות בין משתתפיה, שיגיעו מכל שדרות החברה הישראלית. לפיכך, תכנית כרמים היא גם מרחב לחשיבה ולהתלבטות עצמית, מתוך בחינה מתמדת של עמדות מוצא רעיוניות ולימודיות, ושאיפה להעמקה מתמדת ביכולת לפענח את סודה החמקמק של הזהות היהודית לאורך הדורות.  

 

לפרטים נוספים:

החוג הרב תחומי-multi.judaic@biu.ac.il

תכנית "כּרמים"- cramim@biu.ac.il

או באמצעות ראשי התכנית:

פרופ' יגאל לוין-yigal.levin@biu.ac.il

ד"ר טובה גנזל-tova.ganzel@biu.ac.il

 

 

 

 

תוכניות לימודים

הלימודים האינטרדיספלינאריים, בחוג הרב תחומי למדעי היהדות, מאפשרים בחירת תחומי עניין מתוך מגוון מחלקות הפקולטה למדעי היהדות:

לימודי המזרח התיכון, תולדות עם-ישראל, ספרות עם-ישראל, אמנות יהודית, לשון עברית, תנ"ך, מחשבת ישראל, לימודי א"י, תלמוד ותורה שבעל-פה.

 1. מסלול "חטיבות" – הסטודנטים יבחרו קורסים ממחלקות שונות בפקולטה למדעי היהדות, ייחשפו למגוון רחב של תחומים ויפרשו תשתית שתשמש להרחבה ולהעמקה בתחום ידע מסוים בהמשך הדרך האקדמית.
 2. מסלול "בהתאמה אישית" – הסטודנטים יבחרו נושא מנחה מוביל או שניים מתחומי דעת שונים. פרטי המסלול ייקבעו בהתייעצות עם ראשי התכנית, שיסייעו בגיבוש המסלול המתאים ובאיתור הקורסים המתאימים לתחום הנבחר.

את שני המסלולים אפשר ללמוד לתואר ראשון דו-חוגי, בשילוב כל מקצוע ראשי אחר ממחלקות האוניברסיטה או לתואר ראשון מורחב, חד-חוגי. תינתן אפשרות לעבור בין מסלולים בתום השנה הראשונה ללימודים.

בנוסף, יקבלו תלמידי תוכנית "כרמים" כלים והעשרה במהלך כל התואר:

 • סדנאות ידע רב תחומיות
 • סמינר שבועי עם מומחים מהארץ והעולם
 • מפגשי תרבות וחוויה ישראלית תרבותית
 • ליווי אישי לכל סטודנט עם סגל בכיר בפקולטה
 • אפשרות ללימודי תעודה במהלך התואר הראשון בגישור, ייעוץ ארגוני, הנחיית קבוצות ותעודת הוראה.

מידע למועמדים

תנאי קבלה לחוג הרב תחומי למדעי היהדות​​​​​​

 • מועמדים בעלי ממוצע בגרות 90 ומעלה- ניתן להתקבל ללא צורך בבחינה פסיכומטרית.
 • מועמדים בעלי ממוצע בגרות נמוך מ 90 יכולים להתקבל על בסיס ציון משוקלל של בגרות ופסיכומטרי 
 • רמת אנגלית על פי דרישות האוניבריסטה.

תנאי קבלה לתכנית "כּרמים"

 • 650 פסיכומטרי וממוצע 100 לפחות בתעודת הבגרות.
 • ציון של לפחות 85 בפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי/אמי"ר או ציון 185 בבחינת אמיר"ם.
 • ראיון אישי

תהליך הרשמה:

 1. הרשמה לחוג הרב-תחומי במדעי היהדות באתר האוניברסיטה בקישור: הרשמה לתואר ראשון
 2. במקביל יש לשלוח לדוא"ל המופיע למטה:
 • קורות חיים
 • חיבור קצר המתאר אירוע מכונן, ספר או אדם ששינו את חייך (עד 2 עמודים) 
 • הגשת המועמדות לתוכנית אינה תחליף להליך הרגיל של רישום וקבלה ללימודים באוניברסיטת בר-אילן.

פרטים: ד"ר טובה גנזל tova.ganzel@biu.ac.il\053-3342037

מלגות

מלגת שכר לימוד מלאה לשלוש שנים למתאימים 

*בכפוף לתקנון שיפורסם בהמשך