החוג הרב-תחומי למדעי היהדות

החוג הרב-תחומי למדעי היהדות

מהם מדעי היהדות?

להורדת פרטים אודות מבנה הלימודים לחץ כאן

מאז פתיחת המוסדות האקדמיים בעולם, ובמיוחד באירופה, ליהודים במרוצת המאה ה- 19, בקשו חוקרים ואנשי רוח, יהודים ושאינם יהודים, לחקור את התרבות וההיסטוריה של העם היהודי כתחום מחקר מדעי, תוך שימת דגש על המייחד דוקא את היהדות, כמערכת תרבותית, אמונית ולאומית המתפרסת על-גבי העולם כולו ולאורך אלפי שנות תולדות האנושות. מכך נולדה התפישה של "מדעי היהדות" או "חכמת ישראל" כתחום למחקר אקדמי, הכולל בתוכו את לימודי הספרות הדתית והחילונית, הלשונות, ההיסטוריה, האומנות והפילוסופיה של העם היהודי לדורותיו ולתפוצותיו: מצד אחד הפעלת הכלים המחקריים המקובלים בכל התחומים האלה, ומצד שני שמירה על המייחד את התרבות, הלשון, הספרות, ההיסטוריה, האומנות והפילוסופיה של היהודים מאלה של יתר עמי העולם.

באוניברסיטאות רבות בעולם קיימים חוגים למדעי היהדות (Judaic Studies), שמלמדים בהם מומחים לחקר הדתות, ההיסטוריה, התרבות, האומנות, הפילוסופיה, הלשונות, הסוציולוגיה ועוד, המלמדים והחוקרים בעיקר בתחומי התמחותם הכללית, וגם במסגרת החוג למדעי היהדות. האוניברסיטאות בישראל התברכו בחוקרים רבים ובתלמידים רבים המתמחים דוקא בתחומים אלה, והן פתחו חוגים ספציפיים לתנ"ך, תלמוד, היסטוריה יהודית, אמנות יהודית, לשונות יהודיות, פילוסופיה יהודית, ספרות יהודית ועוד. לפני שנים רבות, החליטה אוניברסיטת בר-אילן לרכז את כל המחלקות האלה בתוך פקולטה מיוחדת למדעי היהדות, וכך מקיימת אוניברסיטת בר-אילן את מערכת הלימודים הגדולה מסוגה בעולם, הכוללת בתוכה את כל תחומי הדעת שבמדעי היהדות.

אז מדוע החוג הרב-תחומי במדעי היהדות?

בפקולטה למדעי היהדות בבר-אילן קיימות היום תשע מחלקות דיצסיפלינריות בתחומים השונים של מדעי היהדות: תנ"ך, תלמוד ותורה שבעל בפה, לשון עברית ולשונות שמיות, תולדות ישראל ויהדות זמננו, לימודי המזרח התיכון, לימודי ארץ-ישראל וארכיאולוגיה, מחשבת ישראל, ספרות עם ישראל (כולל יידיש ולאדינו) ואמנות יהודית. בכל אלה קיימים חוקרים ומרצים העוסקים כל אחד בתחומו האקדמי, וסטודנט שרוצה בכך יכול להתמחות בכל אחת מן המחלקות האלה, מהתואר הראשון ועד לדוקטורט.

אולם עבור רבים, חוקרים וסטודנטים כאחד, קיימת חשיבות רבה בראייה הרחבה, של מדעי היהדות כמכלול, כפי שנתפשו בראשית הדרך. התכנית שלנו, המכונה תכנית "כרמים", מציעה לסטודנט אפשרות "לטעום" ממספר תחומים שונים, תוך הרחבת היריעה והדעת, הרבה מעבר לתחום הצר של כל אחד מתחומי-הדעת המרכיבים את מדעי היהדות. בכך אנחנו מבקשים לחנך בוגרים, אשר תהיה להם ראיה כוללת, הוליסטית, של התרבות היהודית על כל גווניה הרבים. במסגרת החוג התלמידים ישתתפו בסמינרים, כנסים וסיורים לימודיים מרתקים. כל סטודנט יוכל לבנות מסלול לימודים ייחודי בהתאם לתחומים השונים המעניינים אותו, ויזכה לליווי אישי במהלך לימודיו.

סטודנטים שיבקשו להמשיך ללימודי התואר השני או תעודת הוראה באחד ממקצועות ההתמחות, יידרשו למינימום של השלמות.

מה הם מסלולי הלימוד בתוכנית?

ראשי - הנלמד יחד עם מחלקה אחרת ממחלקות האוניברסיטה. תלמידי המסלול הראשי ילמדו מקבץ קורסים בשתים מתוך מחלקות הפקולטה, ועוד קורסים פנוראמיים וקורסי בחירה ביתר המחלקות.

מורחב – לימודים רק במסגרת החוג הרב תחומי ביהדות. תלמידי המסלול המורחב ילמדו מקבץ קורסים בשלש מתוך מחלקות הפקוטלה, ועוד קורסים פנוראמיים וקורסי בחירה ביתר המחלקות.

מהן דרישות הקבלה לתכנית?

בגרות ופסיכומטרי כנדרש לקבלה למחלקות הפקולטה למדעי היהדות.

לפרטים נוספים אודות התוכנית

ניתן ליצור קשר עם ראש החוג, פרופ' יגאל לוין, Yigal.Levin@biu.ac.il או עם מזכירת החוג גב' רחל הניג בטלפון 03-5317287 או 03-5318413, או בדוא"ל: jewish.studies@biu.ac.il