מחקרים מטעם המכון לחקר הציונות הדתית ע"ש ד"ר זרח ורהפטיג

הארכיון לחקר הציונות הדתית כנסים וימי עיון פרסומי ומחקרי המכון פרטי יצירת קשר

פרסומי המכון

כל הסדרות יצאו בהוצאת אוניברסיטת בר אילן  

חדש!

פירסומת לקלפים של ציונות דתית

 

הקישור שדרכו ניתן לרכוש את הערכה נמצא כאן בלינק

 


ציונות דתית: עבר, הווה, עתיד

זבולון המר - ביוגרפיה פוליטית

מאת אהרון (רוני) קמפינסקי

זבולון המר ז"ל (1998-1936) היה ממנהיגיה הבולטים של המפלגה הדתית־לאומית (המפד"ל), והספר שלפנינו מבקש לפצח את דרכו הפוליטית. החל משנת 1969 הוא כיהן כחבר כנסת, ולאחר מכן שימש בתפקידי שר הסעד, שר הדתות, שר החינוך וסגן ראש הממשלה. כברת דרך ארוכה עשה המר, מהיותו פעיל במשמרת הצעירה של המפד"ל בראשית שנות השישים ועד לעמדת המנהיגות אליה הגיע בגיל צעיר יחסית. המר הוביל את אחת המהפכות הדרמטיות במפלגה פוליטית בישראל כמנהיג סיעת הצעירים, שהצליחה לאחר שנים רבות להחליף את ההנהגה הוותיקה.

 

מרוממות לחרדה : הציונות הדתית בעשור הראשון של המדינה

מאת דב שוורץ אשר כהן


 

ספר זה עוסק בהתמודדותה של הציונות הדתית עם הקמת המדינה ושנותיה הראשונות במישורים התיאולוגי והמעשי. הספר בוחן מצד אחד את תודעת הנס והפריצה התאולוגית שבהקמת המדינה, ומצד שני את התגובות של הציונות הדתית לנוכח הסוגיות שהעסיקו את חיי היום יום. הספר מתאר כיצד התערבלו רגשות חגיגיים של השגחה, גאולה וצדקת הדרך, עם רגשות של תסכול, רדיפה וחרדה לנוכח מעמדה של הציונות הדתית כמיעוט בפוליטיקה, בחינוך ובחברה אל מול התעצמות של דומיננטיות חילונית. הספר עומד בניתוח רב תחומי על יסודות התודעה הציונית הדתית ודפוסי פעילותה בשנים מאתגרות.

 

רווקות מתמשכת בציונות הדתית : דתיות ואינדיבידואליזציה במודרנה המאוחרת

מאת ארי אנגלברג

במודרנה המאוחרת נוצרה מציאות חדשה בחברות מערביות: צעירים אינם ממהרים להינשא ומעדיפים ליהנות מהחופש בטרם יתמסדו, ובמקביל הציפיות לגבי זוגיות ונישואים השתנו. שינויים אלה קשורים לתהליכי אינדיבידואליזציה ועלייה בחשיבות הפרט. בעשורים האחרונים תופעה זו הגיעה גם לציבור הציוני־דתי בישראל ונוצרו ריכוזים אורבניים של רווקות ורווקים דתיים – 'ביצות הרווקים'. בציונות הדתית נתפסה תופעה זו כבעיה, ובמשך השנים מיזמים מגוונים ניסו 'לייבש את הביצות'.
הספר מתאר את המפגש בין הציונות הדתית לתופעה גלובלית זו כפי שהוא משתקף בנרטיבים של רווקים ורווקות דתיים. השאלות העומדות במוקד הספר הן: מה מייחד את תהליך החיזור בציבור הציוני־דתי ומה ניתן ללמוד ממנו על הציפיות לגבי זוגיות? כיצד מתמודדים הרווקות והרווקים עם המתח בין הנרטיב המערבי־ליברלי הגורס שיש לנצל את שנות הרווקות לצבירת חוויות, לבין ההשקפה הדתית המעודדת הקמת משפחה בגיל צעיר? מה הם האתגרים הנצבים בפני רווקות ורווקים בדת שהיא משפחתית וקהילתית? ומה עמדתם של רבנים ומחנכים ביחס לסוגיות אלה? הספר עוקב אחר סיפורם המרתק של מי שמצויים בחזית המפגש בין האורתודוקסיה למודרנה המאוחרת וחוצבים לעצמם מסלול חיים חדש, שדורות קודמים של יהודים שומרי תורה ומצוות לא הכירו.

 

נוגע במה שאינו : נוכחות והיעדר אלוהים בשירת רבקה מרים ויונדב קפלון

מאת מתניה אורי מאלי

נוגע במה שאינו - צילום כריכת הספר

"[...] אַי אֱלֹהַי אוֹ מִי שֶׁתִּהְיֶה .

אָז גָּדַלְתָּ מְאוֹד, כְּשֶׁהִפְלֵאתָ לְהַסְווֹת

אֶת הָרִיק הַדָּוֶה

בָּאַשְׁלָיָה שֶׁיּוֹדְעִים אֲנַחְנוּ מַשֶּׁהוּ" (יונדב קפלון)

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים

אֶת הַשָּׁמַיִם שֶׁבְּעֶצֶם אֵינָם

וְאֶת הָאֲדָמָה שֶׁרוֹצָה בָּם לָגַעַת [...]

וְאֶת הָאָדָם הוּא יָצַר

שֶׁהָאִישׁ הוּא תְּפִלָּה וְהוּא חוּט

נוֹגֵעַ בְּמַה שֶׁאֵינֶנוּ

בְּמַגָּע שֶׁל רֹךְ וְדַקּוּת" (רבקה מרים)

איך מתפללים לאין של אלוהים? איך אפשר להאמין בהיעדר? ספר זה פורש את מקורות התאולוגיה השלילית והתאולוגיה השלילית הרדיקלית במסורת הפילוסופית, במסורת הנוצרית והמוסלמית ובעיקר במסורת היהודית. במסורת היהודית מתנסחת התאולוגיה השלילית בשני שבילים של שלילה: האחד הוא מונותאיזם מופשט שבמרכזו מתגלה האלוהים בערפל ללא דמות וללא דימוי. השני הוא הסתר הפנים המופיע כהסבר תאולוגי בעת משבר, כאשר הפער בין ההבטחה והברית למציאות ההיסטורית העגומה הופך בלתי נסבל. בשני השבילים הולכים המאמינים בניסיון הפרדוקסלי להתקרב לאינות של אלוהים.

רבקה מרים ויונדב קפלון , שני משוררים המעזים להישיר מבט אל הריק הדווה ואל השמים שבעצם אינם, וליצור משם שפה חיה וכנה לחבור בין אדם לאלוהים. בספר מוצעים לראשונה קריאה מקיפה ומעמיקה בשירתם ופירוש להיבטים התאולוגיים העולים ממנה.


ציונות דתית : היסטוריה, רעיון, חברה

בעריכת דב שוורץ

"ציונות דתית" הוא קובץ מחקרים מטעם המכון לחקר הציונות הדתית ע"ש ד"ר זרח ורהפטיג, שעניינו בהיסטוריה של הציונות הדתית, בהגות הפילוסופית של אנשי הציונות הדתית ובתהליכים העוברים על התנועה והחברה הציונית הדתית, מייסודה בשנת 1902 ועד ימינו. 

 

ציונות דתית: היסטוריה, רעיון, חברה, כרך י'

תמונת השער של ציונות דתית כרך י

הגיליון העשירי מוקדש לזכר הרב חיים דרוקמן. בכרך זה שורה של מחקרים על זיקת הציונות הדתית לחינוך, לפוליטיקה ובעקיפין גם לצבא.

 

ציונות דתית: היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ט'

תמונת הכריכה של ציונות דתית כרך ט

הגיליון התשיעי כולל מאמרים על זרמים סוציאליסטיים בציונות הדתית ועל דמותו של הרב יוסף דב סולובייצ'יק. פועלם נבחן מתוך זוויות ראייה מגוונות, ובהן פעילות היסטורית, הגותית ואסתטית.

ציונות דתית: היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ח'

הגיליון השמיני יוצא לאור לרגל חמישים שנות המכון לחקר הציונות הדתית ע"ש ד"ר זרח ורהפטיג. הוא מכיל מאמרים על הציונות הדתית בתחומים שונים: ארכיונאות, התיישבות, חינוך, מוסיקה, פוליטיקה, רבנות וחברה.

ציונות דתית: היסטוריה, רעיון, חברכה, כרך ז'

בגיליון זה שורה של מחקרים על גישתו הציונית של הרב כלפון משה הכהן, רבה של ג'רבה והוגה רב עניין. מלבד זאת פותח את הגיליון עיון בתולדותיה של בני עקיבא וניתוח של התגבשות התודעה הציונית הדתית בימים הסוערים שלאחר מלחמת ששת הימים ועד למהפך של עליית הימין לשלטון.

ציונות דתית: היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ו'

הגיליון השישי מכיל מאמרים מאתגרים ורבגוניים על הציונות הדתית. הגיליון מוקדש לזכרו של הרב פרופ' יונתן זקס, שהיה ציוני דתי נלהב. לאחר הצגה קצרה של הגות הרב זקס, מובאת מסה מאתגרת העוסקת בשאלה האם עדיין קיימת הציונות הדתית. לאחר מכן מובאים דיונים באישים: הראי"ה קוק וסגנונו המיוחד וישעיהו אביעד (וולפסברג) שהגה במשמעות ההיסטוריה. שאלת ההתמודדות עם המודרנה בחברה הציונית הדתית בזמן הזה היא נושא נוסף הנדון בגיליון זה, ולבסוף , תפיסות אסתטיות המתגבשות בציונות הדתית נפרסות בו אף הן.

 

ציונות דתית : היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ה'

כרך זה מכיל מאמרים מגוונים על הציונות הדתית, החל מתחנות ביישוב וכלה ברבנות ובתודעה. שני מאמרים עוסקים בהביטים אסתטיים של התופעה הציונית הדתית, והארוך שבהם- במוסיקה. גיליון זה מוקדש לזכרו של פרופ' איתן אביצור, מלחין, מנצח, מורה וראש המחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר אילן.  

ציונות דתית : היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ד'

שער הספר ציונות דתית הסטוריה רעיון חברה כרך ג

בכרך זה מחקרים בסוגיות חברתיות ורעיוניות במחנה הציוני הדתי, ובהן חידוש הסנהדרין בעקבות התחייה הלאומית, תפיסת המלחמה בהגות הציונית הדתית והזיקות הפמיניסטיות, האורתודוקסיות המודרניות והחינוכיות של הציונות הדתית.

ציונות דתית : היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ג'

שער הספר ציונות דתית הסטוריה רעיון חברה כרך ג

בקובץ זה מחקרים על מנהיגים, רבנים ומחנכים בולטים בציונות הדתית: מראד פרג, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, אליעזר מאיר הלוי (רא"מ) ליפשיץ, הרב יצחק אריאלי והרב אליעזר ברקוביץ, וכן מאמר על השיח הרבני בקרב רבני הציונות הדתית על התופעה של נסיעה לאומן.

ציונות דתית : היסטוריה, רעיון, חברה, כרך ב'

קובץ ציונות דתית היסטוריה, רעיון חברה, כרך ב

בקובץ זה מחקרים על הנצי"ב מוולוז'ין, על הרב אברהם יצחק הכהן קוק, על שמואל חיים לנדוי (שח"ל), על הרב דוד שלמה שפירא, על המשמעויות של איחוד המזרחי והפועל המזרחי ועל חוג האידאולוגים של ישיבת "מרכז הרב".

ציונות דתית : היסטוריה, רעיון, חברה, כרך א'

תמונת שער הספר ציונות דתית, היסטוריה, רעיון, חברה, כרך א'

בקובץ זה, מחקרים על מייסד "המזרחי", הרב יצחק יעקב ריינס, על הרב אברהם יצחק הכהן קוק ועל התגובות הרבניות לתוכנית ההתנתקות.

 


סוגיות בחקר הציונות הדתית : התפתחויות ותמורות לדורותיהן

בעריכת: יהודה פרידלנדר, ישי ארנון ודב שוורץ

הקובץ יוצא לאור במסגרת סדרת הפרסומים של המכון לחקר הציונות הדתית ע``ש ד``ר זרח ורהפטיג באוניברסיטת בר-אילן, המשמשת במה קבועה לעיון ומחקר בתחומי הציונות הדתית. מוצגות בו סוגיות מרכזיות בקורות הציונות הדתית ובמשנתה.
שני מדורי הקובץ הראשונים, ``הגות`` ו``הנהגה והלכה``, עוסקים בהגותם של הרב יוסף דב סולובייצ`יק, פרופ` ישעיהו לייבוביץ והרב שאול ישראלי ביחס לציונות הדתית, בלאומיות ציונית דתית קרועה בעידן של אי ודאות, ביחסם של פוסקי הלכה בציונות הדתית לערביי הארץ, בציונות הדתית בין אידאולוגיה להלכה ובהתארגנות ``חבר הרבנים`` של הציונות הדתית.
המדור השלישי, ``חינוך משפחה ומגדר``, דן בחקר החינוך בקיבוץ הדתי, בתלמודי התורה הציוניים, במקומה של המשפחה בעזיבת אורח החיים הדתי מן החברה הדתית לאומית ובאקדמות לחקר מעמד האישה וזהותה בתנועה הציונית הדתית.
המדור הרביעי, ``הציונות הדתית בתפוצות``, חושף את התפתחות הציונות הדתית בתפוצות ונידונים בו פעילותו החינוכית של ``המזרחי`` בפולין בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים, התאוששות הציונות הדתית בהונגריה לאחר השואה, הרב ד``ר אברהם אלטמן והתנועה הציונית הדתית בהונגריה ובמרכז אירופה, בני עקיבא בקהיר בשנות הארבעים של המאה העשרים והציונות הדתית בארגנטינה בשנות הארבעים והחמישים של המאה העשרים.
חותם את הקובץ מאמר על ארגון המזרחי, הציונות הדתית והאורתודוקסיה האמריקאית במחצית השנייה של המאה העשרים.

מאמרי הקובץ, שמונה עשר במספר, הם פרי מחקר של טובי החוקרים מתחומי ההיסטוריה, הפילוסופיה, ההלכה, מדעי המדינה, הסוציולוגיה והחינוך. נפרשת בהם יריעה רחבה של נושאים התורמת להארת קורות הציונות הדתית מראשיתה ועד ימינו.


 

מאה שנות ציונות דתית

בעריכת דב שוורץ ואבי שגיא

ציונות הדתית היא אחת מן התנועות המהפכניות המרתקות בהיסטוריה היהודית החדשה ובתולדות הציונות. בהגותה ובדרכה היא משקפת באופן בהיר את המתח שבין המחויבות למסורת העבר ובין פתיחות למודרנה בהווה ולקראת העתיד.

הקובץ מאה שנות ציונות דתית הוא ניסיון ראשון להציע דין וחשבון ביקורתי רב-תחומי על הציונות הדתית. בספר עולות סוגיות מהותיות בתולדות התנועה הציונית-הדתית ונדונות העמדות שנוסחו במשך שני יובלות קיומה - לפני הקמת המדינה ומאז ועד ימינו. הוא משרטט את השקפת עולמם של האישים המרכזיים שפעלו במסגרת התנועה ועיצבו את דרכה ובוחן את דרכי ההתמודדות עם אתגרי המציאות המשתנה.

בשלושת הכרכים של מאה שנות ציונות דתית - אישים ושיטות; היבטים היסטוריים; היבטים רעיוניים – קובצו מאמרים משל טובי החוקרים, המציעים נקודת תצפית חדשה ומורכבת לכל מי שמצוקת העם היהודי וההוויה היהודית קרובות ללבו.

מאה שנות ציונות דתית : אישים ושיטות

מאה שנות ציונות דתית : היבטים היסטוריים

מאה שנות ציונות דתית : היבטים רעיוניים

 


 

מקורות לתולדות הציונות הדתית: הוועידה השביעית של הפועל המזרחי בארץ-ישראל

בעריכת יוסי אבנרי

הפרוטוקול השלם של ועידה חשובה זו, שהדיה ליוו זמן רב את התנועה בהמשך דרכה, מובא בספר כשהוא מלווה בהערות מאירות רבות, במבוא מקיף ובנספח.
 

 

בשבילי התחיה

בעריכת מרדכי אליאב

יריעה רחבה של נושאים בתחום הרעיוני וההיסטורי של הציונות הדתית מראשית דרכה עד ימינו. תיאורי אישים ומשנתם, ארגונים ומגמותיהם, ודיון בעימות שבין ערכי היהדות המקובלים לחיים המודרניים (מלווה בתיעוד).

בשבילי התחייה כרך א'

בשבילי התחייה כרך ב'

בשבילי התחייה כרך ג'