המכון לחקר הציונות הדתית ע"ש ד"ר זרח ורהפטיג

המכון לחקר הציונות הדתית ע"ש ד"ר זרח ורהפטיג, הקתדרה לציונות דתית ע"ש יוסף אורגלר והארכיון לחקר הציונות הדתית ע"ש יונה קירשנבאום מהווים מרכז מחקר של הציונות הדתית. מטרתו הראשונית של המכון, כאשר הוקם בשנת תשל"ב (1972) היתה חקר הציונות הדתית בפולין והוצאת כתבי הרב מאיר בר אילן. מאז המכון המשיך לפעול ולעודד את  המחקר והלימוד של הציונות הדתית, תולדותיה ומאפייניה מאז ראשית הציונות ועד ימינו.

הנהלת המכון

בדומה למכונים אוניברסיטאיים רבים, במשך השנים עמדו בראש המכון בזה אחר זה מספר חברי הסגל של האוניברסיטה שעסקו בתחום. את המכון יסד פרופ' אברהם חיים רובינשטיין ביחד עם ד"ר זרח ורהפטיג שעמד לימינו במלאכת הקליטה של ארכיונים ואוספים שמכילים תעודות, פרטיכלים, יומנים, תמונות והתכתבויות שונות הן מאנשים שונים והן ממוסדות שונים ששוכנו בארכיון. כלל החטיבות עוסקות בנושאים הקשורים בציונות הדתית- אישיה, מוסדותיה וארגוניה.

לאחר פרישתו של פרופ' אברהם רובינשטיין עמדו בראש המכון האנשים הבאים:

פרופ' מרדכי אליאב

פרופ' יהושע קניאל

פרופ' גרשון בקון

פרופ' יהודה פרידלנדר

פרופ' יהושע שוורץ

פרופ' משה אורפלי

פרופ' ג'ודי תידור באומל שוורץ

פרופ' אלה בלפר

כיום עומד בראש המכון פרופ' דב שוורץ

 

תחומי העניין של המכון:

תולדות הציונות הדתית וזיקתה לציונות הכללית, התפתחות המחשבה הפילוסופית של הציונות הדתית, ספרות ואמנות יהודית בציונות הדתית, החינוך היהודי ובפרט הציוני דתי בישראל ובתפוצות, היבטים גיאוגרפיים, יישוביים, חברתיים וכלכליים של החברה הציונית דתית, תרומת הציונות הדתית לחברה היהודית בישראל ובתפוצות.

פעילות המכון:

המכון מקיים כנסים וימי עיון ומפרסם קבצים מדעיים בנושאים שונים הקשורים בציונות הדתית. (למידע על הכנסים לחץ כאן) ובכך מסיע לחקר הציונות הדתית.

מזכירת המכון: הגב' לאה שפירא

 

הארכיון לחקר הציונות הדתית ע"ש יונה קירשנבאום:

במסגרת המכון פועל ארכיון- הארכיון לחקר הציונות הדתית ע"ש יונה קירשנבאום

ארכיון זה מכיל אוספים חשובים על תולדות הציונות הדתית והתפתחותה, ועל גופיה השונים כגון: הסתדרות המזרחי והפועל המזרחי, התיישבות המזרחי והפועל המזרחי, אמונה, בני עקיבא ועוד. מצויים בו גם אוספים חשובים על מנהיגי הציונות הדתית,  פעיליה וחבריה כגון: הרב מאיר בר אילן, הרב כתריאל פישל טכורש, ד"ר זרח ורהפטיג, ועוד.

הארכיון מונה 25 חטיבות אישיות, ו-32 חטיבות ארגוניות ומוסדיות- כלל החטיבות עוסקות בנושאים הקשורים בציונות הדתית- אישיה, מוסדותיה וארגוניה.

 

בארכיון ישנן התכתבויות, פרוטוקולים, קטעי עיתונות, תמונות וראיונות עם אישים שונים מהציונות הדתית. בנוסף לחטיבות הארכיוניות יש בארכיון גם ספריה קטנה עם אוסף לא גדול של ספרים שנכתבו על הציונות הדתית ובני הציונות הדתית. הנושאים הקיימים באוסף הם: התיישבות, חינוך, הגות, חברה, פוליטיקה ומחקר על הציונות הדתית. קיים גם מדור מיוחד לעבודות מ"א וד"ר העוסקות בהבטים מגוונים של הציונות הדתית.

 

גם הארכיון עבר מספר ידיים ניהוליות. הוא הוקם ע"י ד"ר סילביה שינקולבסקי- קרול, לאחר מספר שנים עבר לידי רינת קליין. היום מנהלת את הארכיון עליזה אדלמן.

 

לחטיבות אישיות בארכיון לחץ כאן

לחטיבות ארגוניות ומוסדיות בארכיון לחץ כאן

לחטיבות של ראיונות שנערכו בארכיון לחץ כאן

לחטיבות שטרם מוחשבו או סודרו במלואן לחץ כאן

 

עקב תהליך שידרוג מערכות, הארכיון פתוח לקהל רק בימים:

רביעי בין 18:00-15:00

חמישי בין 18:00-10:00

מומלץ לתאם מראש

 

 

 

הארכיון

משרדי המכון

הספריה המרכזית (401)

קומת הביניים חדר 068A

טלפון: 03-5317947

ארכיונאית: עליזה אדלמן

דוא"ל: aliza.haiman@biu.ac.il

דוא"ל: zionism.arcive@biu.ac.il 

בניין יהדות (410)

חדר 203

טלפון:  03-5317549  5344447- 03

מרכזת המכון: לאה שפירא

דוא"ל: Lea.Shapira@biu.ac.il 

דוא"ל המכון: gr.zionarc@biu.ac.il